Karniowice

Dwór w Karniowicach

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Późnobarokowy dwór - parterowy murowany, dwór z połowy XVIII wieku. Własnośc prywatna, niedostępny do zwiedzania ,w bardzo dobrym stanie.
Budynek posiada dwa ośmioboczne alkierzyki w kształcie wieżyczek znajdujące się z jego obu stron oraz kolumnowy ganek. Dach budynku jest mansardowy.

W trakcie przebudowy w 1860 roku do budynku dobudowano ganek z przyczółkiem ozdobionym Ślepowronem, herbem Mieroszewskiego oraz łacińską sentencją „Miłość ojczyzny naszym obowiązkiem” i lukary. Do dziś zachował się przy dworze park krajobrazowy ze śladami tarasowego założenia.
Barokowa kaplica pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny - wczesno barakowa kaplica dworska pw. św. Marii Magdaleny z 1624 roku, zbudowana przez Jerzego Pipana. Kaplica jest kształtu dzwonowatego zakończona latarnią sześcioboczną z baniastym dachem i krzyżem. We wnętrzu kaplicy znajduje się murowany ołtarz o wzorzystej rytej dekoracji przedstawiającej kartusz ze Zwiastowaniem NMP, wokół której znajdują się ornamenty roślinne, przywieziony przez Jerzego Pipana z Florencji oraz sześć marmurowych tablic epitafijnych z lat 1665 - 1675  upamiętniających  kolejnych właścicieli, ufundowanych przez ks. Stanisława Woleńskiego.
 

Znajdź "Dwór w Karniowicach" w Google

Zobacz także pozostałe Zamki i pałace

Recenzje użytkowników:

32-082, Karniowice

50.151832580566
19.776517868042

Tagi:
dwór
pałac
barok
kaplica
epitafium
woleński