Mników

Łysina

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina (Fot. mateo/za Kraków)
Łysina (Fot. mateo/za Kraków)
Łysina (Fot. mateo/za Kraków)

Łysina jest imponującą wysokością, która dochodzi do 60 metrów, wapienną skałą, ustępującą wielkością jedynie Sokolicy w Dolinie Będkowskiej. Pomimo tego, na jej ścianie znajduje się jedynie 15 dróg wspinaczkowych i 3 projekty. Jedna linia wymaga użycia własnej protekcji, pozostałe posiadają kompletną stałą asekurację. Trudności oscylują w przedziale od IV do VI.4+. Pierwsza droga prowadzi po północno-wschodniej ścianie Żagla - przylegającej do Łysiny turni i startuje przy oknie skalnym zlokalizowanym kilkadziesiąt metrów powyżej podstawy skały.

Od Krakowa kierujemy się na Zabierzów szosą nr 79. Mijamy estakadą koło Leroy Merlin, która kieruje na autostradę, i jadąc dalej prosto 1,8 km dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo w drogę nr 774 na Kryspinów. Jedziemy 3,2 km, przejeżdżając pod autostradą i skręcamy w prawo, a za następną estakadą, pod którą przejeżdżamy, jedziemy prosto na Balice. Za Balicami w miejscowości Aleksandrowice, po przebyciu następnych 4,4 km, skręcamy w lewo na Morawicę. W centrum Morawicy skręcamy w prawo na Mników, w którym z kolei skręcamy w prawo na Baczyn i Krzeszowic. Po przejechaniu 3,6 km od Mnikowa dojeżdżamy do parkingu po prawej stronie drogi u podnóża imponującej Łysiny. Jadąc z południowej części Krakowa kierujemy się na Kryspinów i Cholerzyn a następnie prosto do Mnikowa, z którego podobnie jak wcześniej.
Od Katowic jedziemy do Krzeszowic szosą nr 79. Tuż za Krzeszowicami i przed Nawojową Górą skręcamy w prawo na Mników. Jedziemy cały czas za główną drogą 7,7 km (po drodze przejeżdżając pod autostradą) i osiągamy ten sam parking, położony na początku doliny Zimny Dół, od jej północno-wschodniej strony.

Łysina ze swoją ponad 50-metrową północno-zachodnią ścianą górującą nad Doliną Sanki, leży przy parkingu, na którym zostawiamy samochód i nieopodal kapliczki na zakręcie szosy. Z uwagi na bliskość skały należy zwrócić uwagę na spadające kamienie w pobliżu zaparkowanych samochodów.

PAMIĘTAJ O ZAWIĄZANIU WĘZŁA NA KOŃCU LINY !

Znajdź "Łysina" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon Kolorowy skałoplan

Mników

50.071723100000
19.684214800000

Tagi:
dolina
sanki
zimny dół