Kobylany

Mnich

Mnich (Fot. mateo/za Kraków)

Mnich (Fot. mateo/za Kraków)

Mnich (Fot. mateo/za Kraków)

Mnich (Fot. mateo/za Kraków)

Mnich (Fot. mateo/za Kraków)
Mnich (Fot. mateo/za Kraków)

Od Krakowa kierujemy się na Zabierzów szosą nr 79. Tuż za estakadą koło Leroy Merlin, która kieruje na autostradę, skręcamy w prawo w ulicę Kasztanową. We wsi Brzezinka, po przejechaniu 6,5 km od skrętu na skrzyżowaniu, kierujemy się w prawo, by po następnych 1,5 km dojechać do Kobylan. Samochód możemy zostawić na parkingu koło remizy lub jedziemy w kierunku na Będkowice (przy remizie w prawo i do góry) 1,4 km i docieramy do oznakowanego parkingu (Skalny Raj) po prawej stronie szosy.
Od Olkusza jedziemy na Kraków szosą nr 94. W miejscowości Czajowice skręcamy w prawo na Będkowice, do których centrum dojeżdżamy po około 5 km. Podążamy dalej główną drogą i po 1,4 km docieramy do parkingu nad Doliną Kobylańską, a jadąc dalej dojeżdżamy do centrum Kobylan.

Z parkingu schodzimy do Doliny Kobylańskiej nieco ponad 600 metrów leśną drogą obok wiaty turystycznej. Mijamy położoną nieco po prawej i wyżej Kulę i dochodzimy do drogi biegnącej dnem doliny, którą wiedzie żółty szlak turystyczny. Skała Mnich znajduje się po drugiej stronie strumyka, na stoku kilkanaście metrów powyżej.
 
Mnich to pokaźna, mierząca prawie 20 metrów, strzelista turnia, oferująca 10 dróg wspinaczkowych, z których 9 posiada kompletną stałą asekurację. Trudności oscylują w przedziale od V do VI.1+. Skała jest bardzo dobrze nasłoneczniona.

Znajdź "Mnich" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon Kolorowy skałoplan

Kobylany

50.155263500000
19.756294700000

Tagi:
dolina
kobylańska