Kobylany

Płetwa

Płetwa (Fot. mateo/za Kraków)

Płetwa (Fot. mateo/za Kraków)

Płetwa (Fot. mateo/za Kraków)

Od Krakowa kierujemy się na Zabierzów szosą nr 79. Tuż za estakadą koło Leroy Merlin, która kieruje na autostradę, skręcamy w prawo w ulicę Kasztanową. We wsi Brzezinka, po przejechaniu 6,5 km od skrętu na skrzyżowaniu, kierujemy się w prawo, by po następnych 1,5 km dojechać do Kobylan. Samochód możemy zostawić na parkingu koło remizy lub jedziemy w kierunku na Będkowice (przy remizie w prawo i do góry) 1,4 km i docieramy do oznakowanego parkingu (Skalny Raj) po prawej stronie szosy.
Od Olkusza jedziemy na Kraków szosą nr 94. W miejscowości Czajowice skręcamy w prawo na Będkowice, do których centrum dojeżdżamy po około 5 km. Podążamy dalej główną drogą i po 1,4 km docieramy do parkingu nad Doliną Kobylańską, a jadąc dalej dojeżdżamy do centrum Kobylan.

Z parkingu schodzimy do Doliny Kobylańskiej leśną drogą obok wiaty turystycznej. Mijamy położoną nieco po prawej i wyżej Kulę a następnie skręcamy w lewo w drogę biegnącą dnem doliny, którą wiedzie żółty szlak turystyczny. Przechodzimy obok Żabiego Konia i idziemy wzdłuż szlaku dnem doliny. Mijamy skały leżące po prawej stronie: przy drodze Dwoistą Turnię oraz wysoko na stoku Okręt. W odległości nieco ponad 100 metrów za Okrętem docieramy do celu - skałki Płetwa, położonej tuż za strumieniem. Cała droga z parkingu mierzy 1,5 kilometra.
Płetwa to niewysoka, wapienna turniczka, na której znajduje się 6 łatwych dróg wspinaczkowych. Połowa z nich posiada komplet stałych punktów asekuracyjnych. Skała jest dobrze nasłoneczniona i ma wystawę wschodnią. Trudności zawierają się w przedziale od III+ do VI.1+.

Znajdź "Płetwa" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon Kolorowy skałoplan

Kobylany

50.158687200000
19.764521900000

Tagi:
dolina
kobylańska