Skała

Pochylec

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 794 na Skałę, w której kierujemy się na Olkusz i Sułoszową drogą nr 773. Po przejechaniu prawie 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą prowadzącą w lewo do Ojcowa. Niezwykle charakterystyczny Pochylec wznosi się 60 metrów wcześniej, kilkanaście metrów od szosy.
Od Olkusza (kierunek od Katowic) należy kierować się na Sułoszową i Skałę (skręcamy w lewo z 94-i w miejscowości Sieniczno). Mijamy Sułoszową a następnie Pieskową Skałę. Jadąc dalej 4,7 km od skrzyżowania w Pieskowej Skale, osiągamy skrzyżowanie na ostrym zakręcie w lewo z drogą, biegnącą prosto do Ojcowa. 100 metrów dalej osiągamy cel, zatrzymując się na poboczu szosy.

Odległości od centrum:

Skały – 1,7 km, Olkusza – 21 km, Krakowa – 22 km

Koordynaty geograficzne:

Pochylec - 50º13’35.2’’N, 19º49’50.2’’E (50.226449, 19.830607)

Samochód parkujemy kilkanaście metrów od skały, na poboczu szosy tak, aby nie utrudniać przejazdu innym pojazdom.

Wapienna turnia zwana Pochylec oferuje 14 sportowych linii wspinaczkowych, wyposażonych w komplet stałych punktów asekuracyjnych. Znajdziemy tam też sporo kombinacji, posiadających liczne ograniczniki. Z uwagi na wysokość przekraczająca 25 metrów oraz znaczne przewieszenie, większość dróg i ich kombinacji ma bardzo wysokie trudności sięgające stopnia VI.7+. Najłatwiejsza linia ma trudności VI.1+. Ściany Pochylca mają wystawę zróżnicowaną, ale przeważa północna. Skała jest zacieniona przez pobliski las rosnący na stromym zboczu.

Pochylec położony jest na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego - nie wolno hałasować, pozostawiać śmieci i zanieczyszczać terenu!

Znajdź "Pochylec" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 33.pdf

Skała