Jerzmanowice-Przeginia

Pręgierz

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Czajowice mijamy po lewej restaurację "Chochołowy Dwór" a następnie 1,7 km dalej skręcamy w lewo do centrum Jerzmanowic oraz na Szklary. Po przejechaniu 4,8 km od zjazdu z "olkuskiej", dojeżdżamy do skrzyżowania z wąską asfaltową dróżką prowadzącą w prawo do cmentarza położonego na wzniesieniu pod lasem. Nie wjeżdżając na drogę prowadzącą do cmentarza, parkujemy samochód na szerokim utwardzonym poboczu po lewej stronie głównej drogi.
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo w Jerzmanowicach na Szklary i dalej tak samo.

Odległości od centrum:
Olkusza – 18 km, Krakowa – 26 km, Katowic – 59 km

Koordynaty geograficzne:
miejsce postojowe
50º10’58.0’’N, 19º42’58.3’’E (50.182780, 19.716198)

Pręgierz
50º11’20.1’’N, 19º42’43.2’’E (50.188925, 19.711998)

Nie należy parkować samochodu przy cmentarzu.
Idąc do Kozłowych Skał, poruszamy się wyłącznie ścieżkami i drogami w lesie - nie wolno wchodzić na pola uprawne oraz łąki!

Z miejsca postojowego idziemy wąską asfaltówką do cmentarza w Szklarach, a następnie obchodząc cmentarz z prawej strony, idziemy gruntową drogą do końca cmentarnego ogrodzenia. Nie wolno skracać drogi przez grunty po prawej! Po dojściu do lasu kierujemy się leśną drogą w prawo i idziemy kilkadziesiąt metrów do miejsca gdzie droga ta wychodzi z lasu w pola. Nie opuszczając lasu skręcamy w lewo w wyraźną ścieżkę, kierując się mniej więcej na północ.
Trawersując zboczem i poruszając się ścieżkami, ani na chwilę nie opuszczamy lasu. Po około 300 metrach od cmentarza dochodzimy do polnej drogi biegnącej skrajem lasu i zarośli. Drogą tą podążamy w lewo. Po około 150 metrach droga wchodzi w rodzaj płytkiego wąwozu szczelnie nakrytego gałęziami drzew, tworzącymi rodzaj „tunelu”. Po kolejnych 200 metrach, na końcu owego „tunelu”, skręcamy w prawo i idąc ścieżką, po 100 metrach osiągamy cel (ostatni fragment ścieżki biegnie ostro w dół).

Pręgierz to strzelista wapienna turniczka o wysokości około sięgających 8 metrów. Znajdziemy na jej ścianach 2 drogi o trudnościach VI.2 i VI.5+, wyposażone w stałe punkty asekuracyjne. Przeważa wystawa północna a skała jest znacznie zacieniona przez otaczające drzewa.

Znajdź "Pręgierz" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 39.pdf

Jerzmanowice-Przeginia