Jerzmanowice-Przeginia

Skała Krzyżowa

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Czajowice mijamy po lewej restaurację "Chochołowy Dwór" a następnie 1,7 km dalej skręcamy w lewo do centrum Jerzmanowic oraz na Szklary. Mijamy centrum Jerzmanowic, by po przejechaniu 3,4 km od zjazdu z "olkuskiej", dojeżdżamy do skrzyżowania z szosą prowadzącą w prawo i do góry w kierunku Słonecznych Skał.
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo w Jerzmanowicach na Szklary i dalej tak samo.

UWAGA!
Parkowanie na poboczach dróg stwarza często problemy. W okolicach Łysych Skał brak jest dogodnego miejsca do pozostawienia samochodu. Należy zachować zdrowy rozsądek, stosować się do przepisów drogowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie każdorazowo uzgadniać zgodę właścicieli posesji przy których parkujemy.

Odległości do skrzyżowania od centrum:
Olkusza – 17 km, Krakowa – 25 km, Katowic – 58 km

Koordynaty geograficzne:
Skała Krzyżowa
50º11’52.9’’N, 19º43’10.1’’E (50.198017, 19.719471)

Niezależnie gdzie zaparkujemy, do Chochołowych Skał idziemy gruntową drogą, którą prowadzi czerwony szlak biegnący od Witkowych Skał na zachód. Po przejściu 200 metrów lekko pod górę, skręcamy w lewo i polnymi drogami dochodzimy do widocznych w odległości około 100 metrów skał.

Skała Krzyżowa sąsiaduje bezpośrednio z Chochołami od północy i z Baraszkami od południa. Na jej szczycie, który znajduje się nieco z tyłu ściany wspinaczkowej, stoi krzyż. Skała Krzyżowa oferuje 7 bardzo łatwych linii wspinaczkowych, wśród których 2 drogi wymagają użycia własnej protekcji. Trudności oscylują w przedziale od III do VI. Północno-zachodnia ściana jest zacieniona przez otaczające drzewa i sięga wysokością 18 metrów.

Nie wolno deptać pól i łąk - poruszamy się wyłącznie po drogach gruntowych i ścieżkach!
Działki na których położone są Chochołowe Skały należą do prywatnych właścicieli. Należy respektować ich prawa i w razie konieczności opuścić prywatny teren

Znajdź "Skała Krzyżowa" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 46.pdf

Jerzmanowice-Przeginia