Jerzmanowice-Przeginia

Wielka Witkowa

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Czajowice mijamy po lewej restaurację "Chochołowy Dwór" a następnie 1,7 km dalej skręcamy w lewo do centrum Jerzmanowic oraz na Szklary. Mijamy centrum Jerzmanowic, by po przejechaniu 3,4 km od zjazdu z "olkuskiej", dojeżdżamy do skrzyżowania z szosą prowadzącą w prawo i do góry w kierunku Słonecznych Skał.
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo w Jerzmanowicach na Szklary i dalej tak samo.

UWAGA!
Parkowanie na poboczach dróg stwarza często problemy. W okolicach Witkowych Skał brak jest dogodnego miejsca do pozostawienia samochodu. Należy zachować zdrowy rozsądek, stosować się do przepisów drogowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie każdorazowo uzgadniać zgodę właścicieli posesji przy których parkujemy.

Odległości do skrzyżowania od centrum:
Olkusza – 17 km, Krakowa – 25 km, Katowic – 58 km

Koordynaty geograficzne:
Wielka Witkowa
50º12’02.0’’N, 19º43’30.8’’E
(50.200555, 19.725233)

Niezależnie gdzie zaparkujemy, do Witkowych Skał idziemy gruntową drogą, która odchodzi w prawo (jadąc z dołu od strony Szklar) od asfaltowej drogi, dokładnie 1 km od skrzyżowania z szosą z Jerzmanowic do Szklar. Po przejściu 350 metrów pod górę, na grzbiecie wzniesienia skręcamy w prawo w kierunku widocznych skał, by po 120 metrach osiągnąć cel.

Aby dotrzeć pod drogi w górnej części Wielkiej Witkowej, należy minąć Bukowy Filar i podejść kilkadziesiąt metrów. 3 ostatnie drogi znajdują się za Muminkiem.
Wielka Witkowa to rozległy wapienny masyw z kilkoma ścianami o wysokości maksymalnie 16 metrów, na których wytyczono łącznie 16 linii o trudnościach od IV+ do VI.2. Do przejścia 4 dróg niezbędne jest użycie własnej protekcji. Zarówno wystawa jak i nasłonecznienie są zróżnicowane.

Nie wolno deptać pól i łąk - poruszamy się wyłącznie po drogach i ścieżkach oraz incydentalnie po miedzach!

Znajdź "Wielka Witkowa" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 55.pdf

Jerzmanowice-Przeginia