Jerzmanowice-Przeginia

Witkowy Filar

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Czajowice mijamy po lewej restaurację "Chochołowy Dwór" a następnie 1,7 km dalej skręcamy w lewo do centrum Jerzmanowic oraz na Szklary. Mijamy centrum Jerzmanowic, by po przejechaniu 3,4 km od zjazdu z "olkuskiej", dojeżdżamy do skrzyżowania z szosą prowadzącą w prawo i do góry w kierunku Słonecznych Skał.
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo w Jerzmanowicach na Szklary i dalej tak samo.

UWAGA!
Parkowanie na poboczach dróg stwarza często problemy. W okolicach Witkowych Skał brak jest dogodnego miejsca do pozostawienia samochodu. Należy zachować zdrowy rozsądek, stosować się do przepisów drogowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie każdorazowo uzgadniać zgodę właścicieli posesji przy których parkujemy.

Odległości do skrzyżowania od centrum:
Olkusza – 17 km, Krakowa – 25 km, Katowic – 58 km

Koordynaty geograficzne:
Witkowy Filar
50º12’03.0’’N, 19º43’33.0’’E
(50.200847, 19.725841)

Niezależnie gdzie zaparkujemy, do Witkowych Skał idziemy gruntową drogą, która odchodzi w prawo (jadąc z dołu od strony Szklar) od asfaltowej drogi, dokładnie 1 km od skrzyżowania z szosą z Jerzmanowic do Szklar. Po przejściu 350 metrów pod górę, na grzbiecie wzniesienia skręcamy w prawo w kierunku widocznych skał, by po 80 metrach osiągnąć cel.

Witkowy Filar to wapienna turnica o wysokości kilkunastu metrów, wieńcząca długi masyw skalny, który ciągnie się od polnej drogi w górę łagodnego stoku. Na jego ścianie o przeważnie zachodniej wystawie znajdziemy 3 drogi o trudnościach od IV- do VI.1+, w większości posiadające kompletną stałą asekurację. Skała jest częściowo zacieniona przez otaczające krzaki.

Nie wolno deptać pól i łąk - poruszamy się wyłącznie po drogach i ścieżkach oraz incydentalnie po miedzach!

Znajdź "Witkowy Filar" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 56.pdf

Jerzmanowice-Przeginia