Jerzmanowice-Przeginia

Zbędowy Murek

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Zaloguj się/załóż konto i dodaj brakujące informacje.

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Biały Kościół skręcamy w lewo w boczną drogę, zgodnie ze wskazaniem drogowego znaku turystycznego "Jaskinia Nietoperzowa". Skręt znajduje się kilkadziesiąt metrów za Karczmą Maciejówką, położoną po przeciwnej stronie "olkuskiej".
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo po minięciu miejscowości Jerzmanowice, kierując się podobnie na Jaskinię Nietoperzową.

Odległości:
od Katowic – 64 km,
od Krakowa – 24 km,
od Olkusza – 20 km

Koordynaty geograficzne:
parking - J. Nietoperzowa
50º11’35.6’’N, 19º46’33.0’’E
(50.193229, 19.775823)

Zbędowy Murek
50º11’16.5’’N, 19º45’09.5’’E
(50.187930, 19.752637)

Zbędowy Murek jest zlokalizowana w głębi północnej części Doliny Będkowskiej, niedaleko wsi Łazy. Znajduje się w górnej części bocznej dolinki odchodzącej od polany z wywierzyskiem Będkówki w kierunku na północ.
Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy Jaskini Nietoperzowej. Idąc w dół najpierw asfaltową drogą, po 200 metrach dochodzimy skrzyżowania i niebieskiego szlaku. Podążamy dalej prosto gruntową drogą, biegnącą dnem Doliny Będkowskiej, za niebieskimi znakami. Po przejściu od skrzyżowania 1,9 km, osiągamy rozległą polanę, na początku której z lewej strony dochodzi leśna droga z zielonym szlakiem. 130 metrów dalej skręcamy w prawo i idziemy słabą gruntową drogą w kierunku lasu i widocznej bocznej dolinki. Po przejściu 700 metrów, kierujemy się w prawo do góry stoku, w kierunku położnego 80 metrów dalej skalnego murku.
Istnieje możliwość dojścia do Zbędowego Murka od strony Łazów ale na wąskiej lokalnej drodze nie ma miejsca aby pozostawić samochód.

Zbędowy Murek mierzy do 12 metrów wysokości. W jego prawej, najwyższej części znajdziemy 7 linii wspinaczkowych, z których 3 posiadają kompletną stałą asekurację. Przeważa wystawa południowo-zachodnia a skała jest mocno zacieniona przez otaczający las.

Znajdź "Zbędowy Murek" w Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

Pobierz za darmo PDF icon 58.pdf

Jerzmanowice-Przeginia